Prosinec 2017

Mrazivý oděv smrčin

31. prosince 2017 v 21:41 | Necrodes |  Fotografie

As above so below

30. prosince 2017 v 18:44 | Necrodes |  Kresby a malby

Odlišnost

8. prosince 2017 v 18:20 | Necrodes |  O mně
Letos jsem se účastnil školní řečnické soutěže s vlastním, autorským projevem na jednu minutu. Rozhodl jsem se trochu vyprovokovat obecenstvo, předstoupit před jeho zraky se svou klasickou "výstřední" vizáží a spustit tak lavinu předsudků. I s Vámi se podělím o svůj příspěvek, který následoval:


Přicházím a dívám se na vás očima neznalýma toho, kdo jste a co od vás mohu očekávat. Mohu se jen domýšlet, hádat. Přišel jsem a též vy jste si mne prohlédli očima neznalýma toho, co ode mne můžete očekávat a kdo tedy jsem. I vy se můžete jen domýšlet, hádat.
Avšak kam přijdu, něco ve vašich pohledech obvykle prozrazuje, že jste tak již učinili. A to ve velice zrychleném procesu. Pohledy se náhle různí a s nimi i názory a postoje.
Je možné, že zatímco mě někteří z vás přes rameno pozorují, když se míjíme, rozsvěcuje se v jejich hlavě světélko: "ten člověk má problém". Zatímco vás také pokradmu sleduji, v hlavě si opakuju biologii, přemýšlím, co budu dělat večer či co si zítra vezmu na sebe - ne! To mám vlastně již vyřešeno.
Ale popusťme na okamžik uzdu své fantazie. Řekněme, že jsem se pro jednou rozhodl pro jiný způsob sebeprezentace. Představte si mě, jak svírám síto velikosti malého dítěte a nosím je, kudy chodím.
"Ten člověk se chystá něco přesívat," pomyslí si první.
"Ten člověk je blázen, proč s sebou ten krám všude tahá?" řekne si druhý.
"Ten člověk působí poněkud zvláštně, jak se tak všude promenáduje s tím velkým sítem, jistě to ale má nějaké opodstatnění," zauvažuje třetí a jde se zeptat.
Řeknu mu: "Příteli, je milé, že se ptáte. A proč že s sebou to síto vláčím? Inu, za cenu toho, že se budou dva dohadovat, k čemu že ho mám, poznám třetího, který se zeptá.